Miesięczne archiwum: Luty 2013

Mówiąc o transporcie i jego rozwoju należy wspomnieć o jego historii. Właściwie transport towarzyszył człowiekowi od początku rozwoju cywilizacji. Początkowo transport był bardzo prymitywny, ludzie po prostu przemieszczali się z miejsca na miejsce stale rozwijając siebie i swoją kulturę. Z czasem udało się oswoić zwierzęta, które zostały włączone do zadań transportowych. Mogły one przewozić z miejsca na miejsce zarówno towary jak i ludzi, w dzisiejszych czasach choć jest to już coraz rzadsze również zdarza się iż to zwierzę pełni rolę środka transportu. Wraz z nadejściem XIX wieku i rewolucji przemysłowej, rozpoczęła się nowa era w dziejach transportu. Powstała kolej, czas transportu z miejsca A do miejsca B znacznie się skrócił, można także było przewozić o wiele więcej towarów. Dzisiejszy transport to także kolej, jednak oprócz niej mamy dostęp także do statków dalekomorskich, samochodów, ciężarówek a także samolotów. Dzięki takiemu rozwojowi cywilizacji transport stał się ogromnym udogodnieniem dla zwykłych ludzi.

Jeśli chodzi o transport towarów, to zazwyczaj przewożonymi towarami są dobra spożywcze, jednak nie jest to jedyny rodzaj rzeczy, które mogą być transportowane, nawet na szeroką skalę. Często znajdziemy tam też ubrania, różnego rodzaju tekstylia, obuwie i artykuły przemysłowe. Czasem możemy znaleźć wśród tych towarów meble i inne artykuły. Wszystko jest jednak uzależnione od prawa obowiązującego w naszym kraju, gdyż nie wszędzie przepisy dotyczące przewozu towarów są takie same. Często artykułami, których nie wolno przewozić są artykuły powiązane ze zwierzętami, szczególnie tymi egzotycznymi. W wielu krajach obowiązuje zakaz ich transportowania i przewożenia przez granicę. Dlatego też wiele osób czuje pokusę przemytu tego typu artykułów, gdyż wydaje im się, że na tej dziedzinie transportu można zarobić dość duże pieniądze. Jednak należy trzymać się przepisów obowiązujących w danym kraju i jeśli mamy wątpliwości co do danego przedmiotu, to warto jest sprawdzić jak wygląda sytuacja prawna w tym poszczególnym przypadku.

Transport należy do najważniejszych potrzeb człowieka, związany jest zarówno z wygodą, dostępnością jak i ogromnymi zasobami finansowymi jakie za nim stoją. Choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy od transportu jesteśmy uzależnieni w naszym życiu praktycznie codziennie. Transport polega na przemieszczaniu towarów, osób pomiędzy wyznaczonymi celami, odbywać się to może drogą lądową czyli samochodem lub koleją, powietrzną – samolotami, drogą wodną – statkami. Jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na rozwój i łączność różnorodnych zakątków świata. Można powiedzieć, że transport należy do tych dziedzin bez których życie człowieka na ziemi byłoby bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe, gdyby nie transport na świecie z pewnością zapanował by chaos. Finanse, jakie wiążą się z transportem również są bardzo duże. Czerpią je zazwyczaj firmy świadczące usługi transportowe, więc jeśli ktoś prowadzi tego typu firmę o dużym zasięgu i cieszy się dobrą opinią w społeczeństwie, to prawdopodobnie może czerpać z tego biznesu naprawdę duże zyski.

Bookmarks

Kalendarz

  Luty 2013
  P W Ś C P S N
  « paź   cze »
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728  

Warto zobaczyć