Miesięczne archiwum: Czerwiec 2013

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad to jedna z najważniejszych spółek związanych z transportem w Polsce. Jest to urząd administracji rządowej. Spółka ta powstała w 2002 roku, kiedy to nastąpiło połączeniem Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad z Generalną Dyrekcją Dróg Publicznych. Zadaniem GDDKiA jest zarządzanie drogami krajowymi na terenie Polski, a także zarządzanie budżetem, który jest przeznaczony na budowę nowych dróg, a także naprawdę i ochronę istniejących już dróg krajowych. Dodatkowo do obowiązków GDDKiA należy także badanie częstotliwości ruchu na drogach krajowych oraz gromadzenie wszelkich danych związanych z siecią dróg publicznych. Spółka jest także zobowiązania do sporządzania informacji dotyczących stanu dróg. Jest ona odpowiedzialna za ochronę zabytków drogownictwa. GDDKiA pobiera także opłaty za przejazd autostradami płatnymi. Spółka ta współpracuje z innymi organami administracyjnymi na terenach różnych państw. Na działalność GDDKiA składa się wykonywanie wielu różnych obowiązków.

Obsługą komunikacji pasażerskiej w miastach zajmuje się transport miejski. Jest on szczególnie dobrze rozwinięty w dużych polskich miastach. Im większe miasto, tym zazwyczaj bardziej rozwinięta sieć komunikacji miejskiej. Najpowszechniejszym środkiem transportu w transporcie miejskim są autobusy. Można je zazwyczaj spotkać także w mniejszych miejscowościach. To autobusy stanowią podstawowy środek transportu w komunikacji miejskiej. Mają one na celu łączenie ze sobą różnych dzielnic miasta. Drugim z kolei najpowszechniejszym środkiem transportu w miastach są tramwaje. Wymagają one jednak większych nakładów finansowych, ponieważ do transportu tramwajami potrzebne są torowiska. Koszt ich wybudowania i utrzymania zazwyczaj jest dość duży, dlatego bardziej popularny jest transport autobusowy. W różnych miastach można także spotkać się z koleją podziemną, czyli metrem. W Polsce ten środek transportu funkcjonuje jedynie w Warszawie, gdzie znajduje się jedna linia metra. Obecnie budowana jest druga linia.

Cywilny transport lotniczy pojawił się w Polsce w 1919 roku. Miał wtedy miejsce pierwszy lot, który miał na celu przewóz osób. Trasa prowadziła z Poznania do Warszawy. Już 4 lata później, w 1923 roku zostały uruchomione pierwsze linie lotnicze, które latały regularnie z Warszawy do Lwowa oraz Gdańska. W 1929 roku powstała spółka Polskie Linie Lotnicze LOT, która działa do dzisiaj. Jest to spółka państwowa. Obecnie istnieje także kilka innych polskich spółek zajmujących się cywilnym transportem lotniczym. Są to między innymi linie lotnicze takie jak Eurolot, Air Poland, OLT Express oraz Enter Air. Są to głównie spółki prywatne. Do Polski przylatują także samoloty zagranicznych linii lotniczych. Najbardziej powszechne i znane to między innymi Ryanair, Wizzair, Lufthansa, Alitalia, British Airways, Germanwings czy Air France. Na terenie naszego kraju znajduje się 12 lotnisk obsługujących lotniczy ruch pasażerski. Największą ilość operacji lotniczych wykonuje lotnisko Warszawa-Okęcie, które znajduje się w stolicy.

Transport drogowy stanowi w Polsce najważniejszą gałąź transportu obok między innymi transportu wodnego, lotniczego czy kolejowego. Aż 85% wszystkich ładunków, jakie są przewożone na terenie Polski, transportuje się ciężarówkami. Dodatkowo przez Polskę przejeżdżają także pojazdy transportujące towary pomiędzy Europą Południową oraz Zachodnią, a także Wschodnią. Duży jest także odsetek pojazdów samochodowych w Polsce. Według badań z 2005 roku, w Polsce było zarejestrowanych aż 16 milionów pojazdów. Oznacza to, że niemal połowa mieszkańców Polski posiada pojazd samochodowy. Wśród tych 16 milionów pojazdów, 12 milionów to samochody osobowe. Polacy zazwyczaj importują samochody osobowe z Niemczech oraz z innych krajów Europy Zachodniej. Są to samochody używane. Każdego roku spada sprzedaż samochodów nieużywanych w Polsce. Według statystyk aż 80% samochodów osobowych w Polsce ma ponad 5 lat. Na terenie kraju znajduje się kilka rodzajów dróg, między innymi autostrady czy drogi szybkiego ruchu. Łączna długość wszystkich dróg w Polsce wynosi ponad 381 tysięcy kilometrów.

Porty lotnicze to miejsca, dzięki którym możliwy jest transport lotniczy. To właśnie te obiekty zajmują się przyjmowaniem oraz wysyłaniem samolotów oraz są odpowiedzialne za ruch powietrzny, a także za wszelkie pozostałe aspekty związane z transportem lotniczym. Istnieje kilka różnych rodzajów lotnisk. Jednym z tych rodzajów są porty lotnicze obsługujące ruch pasażerski. Portem lotniczym, który w ciągu roku obsługuje najwięcej pasażerów jest port lotniczy Atlanta – Hartsfield-Jackson. Znajduje się on w stanie Georgia w USA i każdego roku obsługuje ponad 95 milionów osób. Drugim z kolei lotniskiem jest port lotniczy Chicago-O’Hare, w Chicago. Obsługuje on ponad 76 milionów pasażerów rocznie. Jednym z najpopularniejszych lotnisk na świecie jest lotnisko Heathrow w Londynie. Jest to także jedno z największych lotnisk świata. Popularne lotniska to także John F. Kennedy w Nowym Jorku, czy lotnisko Charlesa de Gaulle’a w Paryżu. Pasażerskie porty lotnicze można podzielić na lotniska obsługujące ruch krajowy oraz międzynarodowy.

Bookmarks

Kalendarz

  Czerwiec 2013
  P W Ś C P S N
  « lut   sie »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930

Warto zobaczyć